instalacja elektryczna

instalacja elektryczna

Sposób układania okablowania należy ustalić już przy procesie projektowania instalacji. W zależności od charakteru budynku czy pomieszczenia dostosowujemy metodę ułożenia przewodów.

Instalacja wtynkowa

W obiektach o przeznaczeniu mieszkaniowym okablowanie najczęściej instaluję się w technologii wtynkowej. Sposób ten polega na układaniu przewodów na surowych ścianach lub sufitach a następnie zakrywa się je warstwą tynku. Minimalna grubość tynku jaki powinien przykrywać przewody to 5mm. Często kable o większych przekrojach warto dodatkowo prowadzić w uprzednio przygotowanych bruzdach. Do mocowania przewodów należy posłużyć się specjalnymi uchwytami szybkiego montażu (tzw. US-y), które występują w różnych rozmiarach, dostosowanych do kabla i są wykonane z tworzyw sztucznych. Nie należy do tego celu wykorzystywać gwoździ i innych elementów stalowych. Grozi to uszkodzeniem izolacji i może spowodować zwarcie. Do budowy instalacji w technologii wtynkowej wykorzystujemy specjalnie przeznaczone do tego kable. Są one oznaczone literami – YDYt. Charakteryzują się tym, iż żyły drutów miedzianych są ułożone obok siebie w jednej płaszczyźnie, przez co kable są cienkie i łatwo przylegają do podłoża. Zaletą instalacji wtynkowej jest niski koszt wykonania i stosunkowo szybki montaż. Wadą – brak możliwości łatwej wymiany przewodów oraz nieznajomość przebiegu ich tras po otynkowaniu.

Instalacja podłogowa

Nic nie stoi na przeszkodzie aby część instalacji układać w podłodze. Zaleca się tutaj stosowanie osłony okablowania w postaci karbowanych rur peszla. Zabezpieczymy w ten sposób kable przed przypadkowym uszkodzeniem mechanicznym izolacji podczas innych prac budowlanych oraz podczas wylewania podłogi. Należy pamiętać, że w przypadku ułożenia instalacji w podłodze, warstwa wyrównawcza podłogi powinna mieć minimum 60mm.

Najważniejsze zadanie, które stoi przed projektantem i wykonawcą, to zabezpieczyć nasze obwody przed ujemnym wpływem czynników środowiskowych, oraz zapewnić bezpieczeństwo podczas eksploatacji instalacji.

jak-prowadzic-instalacje-1

instalacja elektryczna

jak prowadzić instalację

jak prowadzić instalację

Źródło: Murator

Tekst: Robert Zalewski
Zdjęcia: Mariusz Bykowski, Robert Zalewski